Befrielsesaften og fællesspisning!
Søndag den 4. maj er Syng, spis og snak endelig tilbage! Kom med til en stemningsfuld aften, hvor vi på Rødding Højskole fejrer årsdagen for Danmarks befrielse.
Aftenen starter, som altid, med fællesspisning og sang fra kl. 17.00. Derefter vil der blive arrangeret et kreativt værksted og leg for de mindste. Til sidst får vi kaffe, te, saft og frugt, mens vi venter på aftenens næste programpunkt. Efter fællesspisning er der kl. 19.00 mulighed for, at deltage i befrielsesgudstjeneste i Rødding Frimenighedskirke, ved Mette Geil, frimenighedspræst. Tilbage på højskolen får vi besøg af overrabbiner Jair Melchior, som kl. 20.00 vil holde årets befrielsestale: “At være jøde i Danmark – i ly af krig og ufred, i går, i dag, i morgen.” Melchior fortæller om, hvordan Det Jødiske Samfund i Danmark oplever konflikten mellem Israel og Hamas, hvilke konsekvenser den har haft for den menige jødes dagligdag, og hvilke fremtidsperspektiver der tegner sig for jøder i Danmark.
Aftenen rundes af med kaffe, kage og sang, og som altid på befrielsesaftenen kan du opleve det særlige syn, at højskolens vinduer er lyst op af levende lys.
Praktisk
Syng, spis og snak: 50 kr. (børn under 18 år gratis).
Bestil madbilletter senest tirsdag den 29. april, ved at skrive til kontor@rhskole.dk.
Entré til befrielsestale: 75 kr. (inklusiv kaffe og kage)
Læs mere under åbne arrangementer.